Гендерна різноманітність у наглядових радах — результати дослідження

2025-04-16

Гендерна різноманітність у наглядових радах — результати дослідження


Гендерна різноманітність у наглядових радах — результати дослідження

Deloitte Ukraine спільно з ГО Women on Boards Ukraine презентували результати дослідження гендерної різноманітності та інклюзивності у наглядових радах українських компаній та установ. Дослідження фокусується на важливості гендерної різноманітності як одного з факторів ефективного управління.

Враховуючи дефіцит кваліфікованого персоналу на ринку праці, зокрема на керівному рівні, залучення талановитих фахівців із різноманітним досвідом та професійним бекграундом стає дедалі актуальнішим. Українське суспільство потребує більшої відкритості до різноманіття та інклюзивності. Потенціал жінок як невід’ємної складової людського капіталу, їхні творчі, інтелектуальні та лідерські здібності залишаються значною мірою нереалізованими.

Метою дослідження є підвищення обізнаності бізнес-лідерів та посадовців щодо ролі жінок у наглядових радах як чинника економічного розвитку, а також сприяння позитивним змінам у представленості та залученості жінок до корпоративного управління.

У дослідженні взяли участь 66 членів та членкинь наглядових рад, як локальних, так і іноземних, які представляють 54 унікальні українські приватні та державні компанії, громадські організації й державні установи. Для підготовки звіту використовувалися якісні й кількісні методи збору даних: цифрове опитування та інтерв’ю.

Яку роль відіграє гендерна різноманітність у наглядових радах?

Переважна більшість опитаних — 95% жінок і 92% чоловіків — вважають, що гендерна різноманітність позитивно впливає на ефективність роботи наглядових рад. Це підтверджує світову тенденцію: різноманітні за складом управлінські органи ухвалюють більш зважені рішення, сприяють інноваціям і допомагають мінімізувати ризики. Попри це жінки досі недостатньо представлені на рівні стратегічного керівництва. Серед 316 місць наглядових рад у 54-х опитаних нами організаціях, 96 обіймають жінки. При цьому 87% компаній уже мають хоча б одну жінку в наглядовій раді, що свідчить про позитивну динаміку, хоча й недостатню для досягнення належної гендерної збалансованості. Майже половина організацій, представлених у дослідженні,— компанії з 1000 і більше співробітників. Це значною мірою представники банківського сектору, державних підприємств. Ці організації, як правило, виявляють більший інтерес до теми інклюзивності та різноманіття, зокрема завдяки активній співпраці з міжнародними партнерами в останні роки, які приділяють цьому питанню значну увагу.

Попри недостатню представленість, жінки почуваються рівноправними учасницями роботи наглядових рад. І чоловіки, і жінки визнають, що внесок жінок у роботу рад є значним і позитивним.

Дискримінація на робочому місці: наскільки серйозною є проблема?

Незважаючи на високе відчуття приналежності, 86% жінок і 70% чоловіків були свідками чи особисто стикались із проявами дискримінації на робочому місці. Водночас більшість із них не готові прямо визнавати цей досвід.

До поширених проявів дискримінації належать:

  • гендерний розрив в оплаті праці;
  • призначення робочих зустрічей поза робочими годинами;
  • вербальні образи та сексистські жарти
  • звинувачення в надмірній емоційності або знецінення емоцій
  • демонстрація гендерних упереджень та прийняття рішень на їх основі

Ці тенденції мають пряму загрозу для бізнесу: 32% жінок упевнено заявляють, що готові звільнитися з компанії, якщо стикатимуться з дискримінацією. Це створює значний ризик для організацій, які не вирішують цю проблему та не запобігають її проявам.

«Різноманіття у корпоративному лідерстві є важливим чинником для розвитку бізнесу та відновлення економіки країни.

Ми починаємо наш аналіз з вивчення питань інклюзивності щодо жіночого лідерства як найбільш видимої групи робочої сили, що залишається недостатньо представленою. І вже зараз ми спостерігаємо, що питанню інклюзивності не приділяється належної уваги в українських бізнесах. Відповідно, висновки нашого дослідження є важливими з точки зору готовності залучати різні категорії працівників до робочої сили, що є необхідною умовою для відновлення України.

Збільшення різноманіття на керівних посадах не лише сприяє кращим результатам у роботі організацій, а й допомагає створити більш рівноправне та інклюзивне середовище для усіх співробітників. Різноманітність у команді — це не лише соціальна відповідальність, а й стратегічна перевага, яка дозволяє приймати більш обґрунтовані та ефективні рішення"

Чи достатньо компанії роблять для протидії дискримінації?

Хоча більшість компаній декларують підтримку рівності, системні механізми запобігання та реагування на дискримінацію у них переважно відсутні. Здебільшого організації впроваджують окремі ініціативи, наприклад 56% компаній пропонують дистанційний або гібридний формат роботи, що сприяє гнучкості, а 38% проводять тренінги з різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI).

А втім, критично важливі механізми залишаються слабкими або взагалі відсутні в компаніях. Лише 24% компаній мають чіткі політики щодо реагування на випадки дискримінації, 29% збирають аналітику щодо гендерної представленості, а 15% оцінюють гендерний розрив в оплаті праці.

Найбільшою проблемою залишається відсутність дієвих санкцій за дискримінацію — у більшості випадків компанії просто ігнорують проблему.

«Інклюзивне керівництво сьогодні є не просто трендом, а важливим фактором, що визначає успіх і стійкість компаній у сучасному бізнес-середовищі. Збільшення представленості жінок у стратегічних ролях на керівних посадах не тільки сприяє залученню талантів з різних сфер, але й створює багатогранне середовище для прийняття більш обґрунтованих і зважених рішень. Коли в управлінських командах поєднуються різні погляди і досвід, організації стають більш адаптивними до швидко мінливих умов ринку, знижують ризики, пов’язані з однобокістю в прийнятті рішень, і стають більш готовими до інновацій, які визначають їхню конкурентоспроможність. Це дозволяє компаніям не лише зберігати свою стійкість в умовах глобальних змін, а й активно сприяти економічному зростанню та розвитку у довгостроковій перспективі», - Олена Малинська, співзасновниця Women on Boards Ukraine.

Різноманітність лідерства як стратегічний фокус

Попри всі виклики, є позитивні зрушення: 54% жінок і 65% чоловіків вважають, що за останні три роки спостерігається значний прогрес у питаннях DEI (різноманіття, рівності та інклюзивності) в Україні.

Однак, щоб ці зрушення стали системними, необхідно перейти від точкових ініціатив до комплексної трансформації підходів. Компаніям варто впроваджувати чіткі політики, проводити навчання, аналізувати дані та запроваджувати механізми реагування на дискримінацію. Лише у такий спосіб можливо побудувати справді інклюзивне середовище, де кожен і кожна мають рівні можливості для професійного зростання. Посилення гендерної рівності в наглядових радах — це не лише питання соціальної справедливості, а й фундамент для довгострокового та сталого розвитку, інновацій і конкурентоспроможності українських компаній. У контексті відбудови країни інклюзивне корпоративне управління стає не опцією, а необхідністю.

Ознайомитись з дослідженням